Rothmayerův jasan a dalších pět lip obohatilo databázi významných stromů Prahy

Nově zařazené významné stromy pamatují význačného architekta, nesou jméno naší bývalé první dámy či byly vysazeny na paměť vzniku Československa a Evropské unie.

Stromy mohou připomínat důležité události našich dějin i význačné osobnosti. Nově zařazené dřeviny do pražské databáze významných stromů pamatují význačného architekta, nesou jméno naší bývalé první dámy či byly vysazeny na paměť vzniku Československa a Evropské unie.

Do celoměstské databáze významných stromů na webu Pražské stromy byl nově zařazen Rothmayerův jasan v Břevnově. Dnes krásného velikána vysadil ve 30. letech minulého století samotný architekt Otto Rothmayer u své vily. Zajímavostí je, že strom měl původně sloužit jako převoznické bidlo. Živý stromek zbavený spodních větví si převezl z Troje. Vzhledem ke svému původnímu účelu, zvedá svoji rozložitou korunu až téměř v 5 metrech své výšky.

Svoji lípu má na pražském Žižkově bývalá první dáma Olga Havlová. Lípa byla vysazena 7. března 2018 u příležitosti nedožitých 85. narozenin paní Olgy. Dřevina se stala prvním stromem z pětaosmdesáti, které se v loňském roce vysazovaly na její počest.

Lípy jsou taktéž sázeny při výročích vzniku republiky. Do celopražské databáze se nyní dostala lípa republiky z Mukařovské ulice ve Strašnicích a lípa republiky z Újezdu nad Lesy. Obě byly vysazeny v roce 1968 na paměť 50. výročí od vzniku Československa. Jejich poselství ovšem málem upadlo v zapomnění.

Zajímavý historický odkaz nese Lípa Evropy ve Vysočanech, která byla vysazena 9. května 2000 při oslavách Evropského dne v Praze. „Lípa zároveň připomíná 50. výročí od přijetí Schumanovy deklarace, která vedla k vytvoření dnešní Evropské unie,“ říká dendrolog Aleš Rudl.

V pražském Radotíně byla vysazena 4. 11. 2017 lípa jako strom přátelství u příležitosti završení oslavy 25 let trvající spolupráce s bavorským městem Burglengefeld. I tato lípa se dostala pro své poselství do celopražské databáze.

Nositelem databáze je web Pražské stromy, který je průvodcem po památných a významných stromech metropole. Soupis významných stromů vzniká od roku 2013, aby se zařazené dřeviny staly nedotknutelné a zachránilo jejich poselství pro další generace. Aktuálně je ve volně přístupné databázi evidováno již 314 pozoruhodných stromů.

Přímé odkazy na nově zařazené stromy:
Lípa republiky v ulici Mukařovská ve Strašnicích
Lípa Evropy ve Vysočanech
Rothmayerův jasan v Břevnově
Lípa přátelství v Radotíně
Lípa Olgy Havlové na Parukářce
Lípa republiky u Masarykovy školy v Újezdu nad Lesy