Stromy Olgy Havlové

Stromy Olgy Havlové – projekt Výboru dobré vůle – Nadace Olgy HavlovéVDV_logo

Při příležitosti nedožitých 85. narozenin bývalé první dámy zasadí letos Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) společně se svými partnery po celé republice 85 stromů dobré vůle.

První z těchto stromů zapustil kořeny symbolicky na Žižkově, kde se paní Olga narodila a kde vyrůstala. Slavnostního aktu v parku Parukářka se ve středu 7. března 2018 zúčastnila starostka městské části Praha 3 Vladislava Hujová, J. E. Mons. Václav Malý, biskup pražský, a ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Monika Granja.

V roce 1993 zasadila paní Olga lípu dobré vůle v Olomouci – Topolanech a dnes už je z malé sazenice velký košatý strom. Výbor dobré vůle se tímto krásným aktem inspiroval a rozhodl se zasadit dalších 85 stromů po celé České republice, aby trvale připomínaly odkaz paní Olgy. „Těmito novými stromy rozesetými po celé naší republice chceme symbolicky vložit odkaz Olgy Havlové do srdcí lidí dobré vůle. Věříme, že v nich bude růst a košatět – stejně jako tyto stromy,“ říká Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

Je nám ctí, že naše městská část je první, která vysadí Strom Olgy Havlové, jež u nás prožila mnoho radostných i napjatých chvil. Podle paní Olgy už nese jméno jedna ulice na Žižkově. Strom Olgy Havlové tak bude dalším oceněním její obrovské charitativní práce,“ uvedla starostka Vladislava Hujová.

Zájem měst, obcí ale i mnoha institucí o zapojení do projektu je velký. Seznam míst, kde bude Výbor dobré vůle společně se svými partnery v průběhu roku vysazovat Stromy Olgy Havlové, naleznete zde: http://www.vdv.cz/projekty/rok-olgy-havlove/.

Do projektu se zapojila také architektonická kancelář. Na přání VDV vytvořil speciálně pro tuto příležitost architekt Jan Šépka dílo – Zátiší Olgy Havlové.

V průběhu celého roku 2018 se bude konat i řada dalších akcí připomínající Olgu Havlovou, například besedy, do kterých zapojíme školy, školky a další zařízení, která nesou jméno bývalé první dámy. Již osmým rokem také putuje po České republice výstava fotografií, která mapuje činnost paní Olgy ve Výboru dobré vůle. A stejně jako každý rok i letos udělí nadace na slavnostním večeru v květnu Cenu Olgy Havlové. Obdrží ji osobnost, která i přes své vlastní zdravotní postižení pomáhá ostatním.

V Praze již byla zasazena jako Strom Olgy Havlové lípa na Praze 3, moruše bílá na Chodově, jírovec žlutý ve VFN na Praze 2 a dub cer v parku Dlážděnka na Praze 8. K nim se postupně přidá s výsadbou Praha 13, Praha – Kunratice a Praha 7.

Web Pražské stromy je partnerem projektu Stromy Olgy Havlové.

V případě dotazů a zájmu, prosím, kontaktujte:

Veronika Cézová, Public Relations
Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové
M: +420 735 613 101
E: cezova@vdv.cz; www.vdv.cz; www.sportprocharitu.cz

Posláním Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové je pomáhat lidem, kteří se pro svůj nepříznivý zdravotní a sociální stav těžko včleňují do společnosti a nemohou se bez pomoci druhých sami o sebe postarat. Svým působením se nadace snaží o rozvoj duchovních hodnot, vzdělání, ochranu lidských práv a všeobecně uznávaných humanitárních hodnot.