Stromy na Praze 12 jsou označeny moderními informačními technologiemi

S nejpokrokovější formou označení památných a významných se můžete setkat v Modřanech a jejich okolí. S sebou si vezměte chytrý mobilní telefon.

U pozoruhodných stromů Prahy 12 se můžete dozvědět moderní formou informace přímo v terénu. Památné a významné stromy zde byly označeny tabulkami s QR kódy a čipy NFC.

Po načtení QR kódu resp. NFC čipu mobilním zařízením je uživateli zobrazena na displeji kompletní informace o označeném stromu.

Návštěvníci se prostřednictvím svých mobilních telefonů jednoduše dozvědí o historii předmětných stromů a mohou si prohlédnout i fotografie z různých ročních období,“ říká dendrolog Aleš Rudl.

Celkem bylo označeno 10 stromů převážně na území Modřan. Další stromy na Praze 12 již byly označeny dříve v rámci naučné audiostezky, která vede z Cholupic do Komořan a na níž si prostřednictvím mobilního telefonu můžete poslechnout příběhy zdejších památných stromů.

Podobně jako u výše zmíněné audiostezky (která se stala první audiostezkou v Praze) i zde použity nové formáty zprostředkování informací.

Označení významných stromů na Praze 12 je jednou z prvních aplikací bezdrátové technologie NFC využité pro distribuci informací o turistických a přírodovědných objektech v ČR.

Projekt na označení významných stromů moderními technologiemi připravila Agentura Koniklec ve spolupráci s dendrologem Alešem Rudlem. Realizace projektu se uskutečnila za podpory MČ Praha 12.

Vycházka za památnými a významnými stromy Modřan

Chcete-li se vydat za pozoruhodnými stromy Modřan s průvodcem, pak využijte komentovanou vycházku, která se uskuteční ve středu 19. 4. 2017. Sraz je v 17h na Obchodním náměstí v Modřanech. Více o vycházce naleznete zde.

Na vysvětlenou:
QR kód – dvojrozměrný kód, který po načtení chytrým telefonem zobrazí internetovou stránku s detailními informacemi
NFC čip – nálepka, která po přiložení mobilního příslušně vybaveného mobilního zařízení velmi rychle zajistí zobrazení internetové stránky s detailními informacemi. Komunikace čipu se zařízením probíhá na podobném principu jako bezkontaktní platební karty.