Praha 3 hledá významné stromy

Praha 3 zahajuje pátrání po významných stromech. Vybrané nalezené rozšíří celopražskou databázi.

Městská část Praha 3 se rozhodla podrobněji zmapovat významné stromy na svém území. S jejich hledáním se obrací na širokou veřejnost.  

Místní samosprávu zajímají nás nejen stromy ve veřejném prostoru, ale i stromy soukromých zahrad, vnitrobloků a dalších pozemků, kam není běžný přístup.

Příběhy vyslechnuté z úst prarodičů mají vždy své kouzlo. I obyčejné věci jsou v tu chvíli neobyčejné, protože se udály v době, která nám připadá až neuvěřitelně vzdálená. Zkuste se zeptat svých babiček a dědečků, zda nemají v paměti nějaký zajímavý příběh stromu či událost, která se váže k nějakému jedinci. Pomozte nám je oživit!

Poselství stromu je jednou z důležitých součástí, abyste mohli strom navrhnout do zařazení mezi významné stromy Prahy 3. Mimo stromů, které jsou spojeny s historickou událostí, patří k významným stromům i jedinci nadprůměrného vzrůstu či věku nebo význačné krajinné dominanty.

Z vámi navržených stromů budou vybráni nejpozoruhodnější jedinci, kteří rozšíří celopražskou databázi významných stromů umístěné na webu Pražské stromy. Vyhodnocení a zveřejnění výsledku pátrání proběhne v říjnu toho roku.

Chcete nám pomoci s nalezením významných stromů? Připravte si tyto informace:

  1. Čím je strom významný — doložte novinový článek, sepsané ústní vyprávění či jiný údaj o výjimečnosti daného jedince
  2. Orientační určení druhu — například javor, dub, lípa…
  3. Místo, kde strom roste — ulice, čp. domu, název veřejného prostranství (s upřesněním lokalizace)
  4. Další informace — můžete připojit například informaci o stavu stromu, odhadované stáří, fotografie, …

Své návrhy zasílejte na e-mailovou adresu (info@planujtrojku.cz) nebo nás kontaktujte telefonicky (222 116 241). Můžete se stavit i osobně – potřebné materiály přineste v obálce nadepsané slovy „Významné stromy“ a předejte v Infocentru (Milešovská 846/1, Praha 3).

Těšíme se na vaše návrhy!

Na Praze 3 jsou dosud v celopražské databázi významných stromů dvě lípy:
Lípa Olgy Havlové na Parukářce
Lípa slovinsko-českého přátelství na Vinohradech