K novým významným stromům Prahy patří převislé buky či majestátní jasan

V databázi významných stromů Prahy jsou nově zařazeny impozantní buky, jinan, obrovský jasan a lípa republiky,

13.10.2021
Do databáze významných stromů Prahy bylo dnes zařazeno pět nových dřevin. Ke stávajícím unikátním velikánům nově náleží dva převislé buky na Ďáblickém hřbitově, jinan na malešickém sídlišti, jasan na Olšanských hřbitovech a žižkovská lípa republiky. Cílem celopražské databáze významných stromů, která nyní čítá již už 318 jedinců, je zachovat jejich poselství a zajistit jim nerušený růst na stanovišti.

Solitérní buky se zajímavým charakterem růstu, jejichž převislé větve sahají až k zemi, jsou chloubou Ďáblického hřbitova. Mimo svůj impozantní vzhled patří k prvním dřevinám, které byly záměrně vysazeny při založení druhého největšího hřbitova v Praze.

Na okraji zástavby malešického sídliště nejednoho kolemjdoucího zaujme jinan v Hostýnské ulici. Ten je posledním pozůstatkem někdejšího věhlasného Böhmova zahradnictví, které ustoupilo v roce 1961 stavbě tamějšího sídliště.

Rozšíření databáze pomohlo hledání významných stromů na Praze 3

Na jaře se městská část Praha 3 rozhodla, že bude pátrat po významných stromem na svém území. Z téměř dvou desítek návrhů byl nyní do celopražské databáze zařazen obrovský jasan na Olšanských hřbitovech. Jeho obvod kmene bez mála 4 metry ho činí nejmohutnějším stromem hřbitovů. Strom rovněž pamatuje založení IX. oddílu hřbitova, na němž roste.

Pozornost neunikla ani lípě republiky na náměstí Barikád nad Žižkově. Roste ve středu tamějšího náměstí, kam byla vysazena 28. října 1968 na počest 50. výročí vzniku ČSR. Lípu zasadil tehdejší ředitel místní základní devítileté školy pan Oldřich Jakl za přítomnosti žáků a učitelů školy. Lípa v tichosti přečkala období, kdy se vznik republiky neslavil, a mezi tím se z ní stala lokální dominanta, která připomíná důležitý mezník naší národní historie.

Přímé odkazy na nově zařazené stromy do databáze:
Převislé buky na Ďáblickém hřbitově
Jinan dvoulaločný na sídlišti Malešice
Jasan ztepilý na Olšanských hřbitovech
Lípa republiky na náměstí Barikád na Žižkově