Cedr, kaštanovník a jabloň jsou novými významnými stromy pražské databáze

Na sklonku roku 2023 se rozšířila celopražská databáze významných stromů o tři jedince.

27.12.2023

Do databáze významných stromů Prahy byly zařazeny 3 nové stromy. Jedná se o mimořádný cedr na Třebešíně, významnou jabloň na Malé Straně a mohutný kaštanovník ve Strahovské zahradě. Nyní je na webu Pražské stromy evidováno 320 významných stromů.

Ve Strašnicích ve vilové čtvrti Třebešín nalezneme význačný cedr, který dominuje v ulici K Červenému dvoru. Byl vysazen u jedné z nejstarších vil Třebešína, jež vznikla v roce 1925. Do Prahy se dostal zdejší cedr jako exotická dřevina zásluhou Dendrologické společnosti, která byla založena v roce 1908 ve Vídní. Přestože roste v soukromé zahradě je dobře viditelný z ulice a je často obdivován návštěvníky.

Dalšího velikána nalezneme u Hladové zdi ve Strahovské zahradě pár kroků od Petřínské rozhledny. Jedná se o nejmohutnější a nejstarší kaštanovník (lidově jedlý kaštan) na území Prahy. Stařičký strom s obvodem kmene bez mála 5 m je pozůstatkem někdejšího kaštanového sadu. Strom ve stádiu senescence je i z estetického hlediska velice bizarní.

Trojici nově zařazených stromů uzavírá pamětní jabloň domácí, která byla vysazena 31.8.2022 předsedou vlády ČR u příležitosti otevření zrekonstruované zahrady u Strakovy akademie. Reprezentativní zahrada byla založena pod dohledem prvorepublikového architekta Františka Thomayera.
Jabloň je tradiční českou odrůdou ‘Panenské české’.

Nově zařazené stromy do databáze významných stromů Prahy:
91. Cedr libanonský na Třebešíně
92. Jabloň v zahradě Strakovy akademie na Malé Straně
93. Kaštanovník ve Strahovské zahradě na Hradčanech