Šest jubileních lip, dřezovec a smrk rozšířily databázi významných stromů Prahy

Pražská databáze významných stromů je bohatší o osm nových dřevin nesoucí důležitá poselství.

Pražská databáze významných stromů je bohatší o jubilejní lípy, dřezovec a raritní smrk. Nově zařazené dřeviny nesou důležitá historická poselství či jsou majestátními velikány.

„Lípa ve Velké Chuchli byla vysazena v roce 1928 u příležitosti 10. výročí vzniku Československé republiky, lípy v Radotíně, Vokovicích a Újezdu nad Lesy byly vysazeny v roce 1968 u příležitosti 50. výročí vzniku ČSR,“ vyjmenovává hodnoty těchto stromů dendrolog Aleš Rudl.

K dalším význačným stromům patří Lípa slovinsko-českého přátelství na Vinohradech, která byla vysazena v roce 2016 u příležitosti 25. výročí Dne státnosti Slovinské republiky a na podporu zapsání kostela na náměstí Jiřího z Poděbrad na seznam památek UNESCO.

Skupinu nově přidaných jedinečných lip v databázi na webu prazskestromy.cz uzavírá Lípa republiky u chvalské školy v Horních Počernicích, která byla vysazena v roce 2013 na oslavu 95. výročí vzniku Československa.

Karlínský dřezovec a smrk velikán

V roce 2017 oslavil Karlín 200. od položení svého základního kamene. Na výročí tehdy byly vysazovány desítky stromů v karlínských ulicích. Tím prvním se stal dřezovec trojtrnný v Šaldově ulici, jehož výsadbou byly odstartovány několikatýdenní oslavy.

Jeden z největších pražských smrků roste v Kunratickém lese nedaleko hájovny U Krále Václava IV. „Strom mě fascinuje již delší dobu a rozhodně si zaslouží řádnou ochranu,“ říká Michal Čech, čtenář webu Pražské stromy, který na význačný exemplář upozornil.

„V celopražské databázi významných stromů je již 311 dřevin, které připomínají důležité historické události či jsou hodny obdivu pro svůj mimořádný vzrůst,“ doplňuje autor webu Pražské stromy Aleš Rudl.

Web Pražské stromy vznikl v roce 2010 a je průvodcem po památných a významných stromech Prahy.

Přehled nově zařazených stromů:
č. 73 – Lípa republiky u školy ve Velké Chuchli – zde
č. 74 – Lípa republiky v Radotíně – zde
č. 75 – Lípa republiky v Ježkově parku v Újezdu nad Lesy – zde
č. 76 – Lípa svobody na Červeném vrchu – zde
č. 77 – Lípa republiky u chvalské školy v Horních Počernicích – zde
č. 78 – Lípa slovinsko-českého přátelství na Vinohradech – zde
č. 79 – Dřezovec trojtrnný v Karlíně – zde
č. 80 – Smrk ztepilý v Kunratickém lese – zde

Pozn. výše uvedená pětice lip republiky byla současně zanesena do projektu Lípy republiky 1918 – 2018 – www.lipyrepubliky.cz