Porota vybrala nejlepší snímky fotografické soutěže „Lípa – náš národní strom“

Vítězný snímek 4. ročníku fotografické soutěže “Lípa – náš národní strom” nese název Za řekou a je z Alšova nábřeží.

Celkem 41 autorů se 121 fotografiemi se zúčastnilo 4. ročníku soutěže „Lípa – náš národní strom“ pořádané pod záštitou radní hl. m. Prahy Jany Plamínkové webem Pražské stromy. Výsledky byly vyhlášeny dnes v budově pražského magistrátu v Nové radnici, kde je také instalována výstava oceněných snímků.

„Lidé nejen v Praze, ale i na dalších místech naší země nalézali a obdivovali lípy, náš národní strom. To má v roce, kdy slavíme 100 let výročí státu, zvláštní symboliku. Snímky, které soutěžící zasílali, zachycují krásy české přírody a Prahy, ze všech je patrný vztah k životnímu prostředí a zájem o zachování stromů pro další generace,“ uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.

Vyhlášeny byly dvě soutěžní kategorie: Lípy Prahy, do které byly směrovány snímky libovolných lip z území hlavního města, a Lípy republiky, která byla přednostně určena pro jubilejní lípy vysazené v letech 1918 – 2018. Každý mohl poslat nejvýše čtyři fotografie.

Soutěžící poslali mnoho krásných záběrů a nebylo lehké vybrat ty nejlepší snímky, kterým vždy vévodila lípa,“ dodal autor webu Pražské stromy Aleš Rudl.

Šestičlenná porota složená ze zástupců vyhlašovatele a partnerů soutěže vybrala jako vítěze fotografii s názvem Za řekou od autorky Markéty Zachové. Soutěžící prozradila, že nebylo jednoduché snímek z pražského Alšova nábřeží zachytit: „Na fotku jsem čekala, dokud se na podzim neobarvily listy. Když už se tak konečně stalo, zase nebylo vhodné počasí na romantickou náladovku – podzimní podvečerní fotku. Ale nakonec se to povedlo. A dokonce bez lidí.“

Na první místo v kategorii „Lípy republiky“ se probojoval snímek s názvem Na stráži od Lucie Mrázové. Letos vysazená lípa republiky u příležitosti 100. výročí vzniku ČSR, byla vyfotografována při procházce v lese u Památníků letců ve Velké Polomi.

Na slavnostním vyhlášení byly promítnuty oceněné snímky za účasti jejich autorů, kteří doplnili okolnosti vzniku jejich záběrů a kteří si převzali hodnotné ceny věnované partnery soutěže.

Poděkování patří partnerům soutěže, kterými jsou nakladatelství Euromedia, časopis Receptář, časopis Zahrádkář, Botanická zahrada Praha, Průhonický park a Agentura Koniklec.

Po vyhlášení byla v přízemí Nové radnice otevřena výstava představující snímky úspěšných autorů, která potrvá až do prosince.

Více o soutěži na stránkách: www.prazskestromy.cz, kde jsou také zveřejněny oceněné fotografie.

Níže jsou v galerii 3 vítězné snímky z každé kategorie. Záměry dalších snímků společně z fotkami ze slavnostního vyhlášení jsou zde.