Košatá vrba u rybníka ve Svépravicích bude žít dál

Zájem veřejnosti zachránil majestátnou vrbu v Horních Počernicích před kácením. Městská část ji nechá odborně ošetřit.

V polovině ledna oznámil odbor životního prostředí v v Horních Počernicích, že dojde k pokácení vzrostlé vrby na břehu rybníka Eliška ve Svépravicích. Jako důvod byl uveden špatný zdravotní stav dřeviny.
Proti zamýšlenému kácení se však zvedla veliká vlna nevole z řad hornopočernických občanů. Rybník, který je dominantou zdejší oblíbené rekreační zóny u Xaverovského háje, je velice oblíbený. Jak u místních, tak i u přespolních návštěvníků. Starobylá vrba bílá mu dodává jedinečnou atmosféru. Zpráva o kácení se tak šířila prostřednictvím sociálních sítí jako blesk a budila bouři nevole.
Každý se zamýšlel nad tím, zdali je nutné vrbu skutečně kácet a jestli by se nenašlo jiné řešení. Výtky k záměru kácení byly nakonec vyslyšeny. Starostka městské části Praha 20, jak se Horní Počernice oficiálně jmenují, aktivním občanům přislíbila, že vrba bude odborně ošetřena a městská část se tím pokusí co nejvíce prodloužit její život na stanovišti.

Je mi líto každého zbytečně pokáceného stromu, speciálně těch velkých, starých solitérů a jsem šťastná, že se nám podařilo najít společnou řeč s radnicí a vrbě prodloužit život. Stromy často vnímáme jako samozřejmost. A teprve, když se strom pokácí, zjišťujeme, jak moc nám chybí. Věřím ale, že když lidé nejsou lhostejní a sledují na úřední desce, co plánuje jejich radnice, mnoho stromů se dá zachránit včasnou intervencí občanů a místních spolků – jako se to podařilo např. občanům v Belgické ul. v Praze, když zachránili svou oblíbenou alej, která měla být vykácena jen proto, aby si silničáři ulehčili práci při opravě vozovky. A naopak, pokud je kácení nutné, radnice by měla vysvětlit, proč tomu tak je, aby to lidé pochopili. Komunikace mezi lidmi a radnicemi je často nedostatečná a chyby činí obě strany. Lkát nad pokáceným stromem nic neřeší a nová výsadba několik dlouhých desetiletí nenahradí funkci stromu původního,“ řekla obyvatelka Horních Počernic Dana Bočková.

Příběh vrby rovněž ukazuje, že nebýt místních obyvatel se zájmem o životní prostředí, tak bychom přišli o krajinnou dominantu v těsné blízkosti Xaverovského háje.
Vzhledem k tomu, že vrba bílá je krátkověkým stromem, tak by bylo dobré při břehu rybníka vysadit vrby nové, aby ji do budoucna nahradily a přitom neutrpěla historická kontinuita a malebnost místa,“ doplnil dendrolog Aleš Rudl.

vrba_svepravice2